fbpx

Regnum Christi

Od 30. júla do 8. augusta sme sa ako skupina 16 pútnikov z Regnum Christi Bratislava zúčastnili nezabudnuteľných Svetových dní mládeže v hlavnom meste Portugalska, v Lisabone. Táto púť nám umožnilo počúvať posolstvo svätého Otca Františka, spoznať rozmanitosť náboženského života mladých po celom svete, posilnila náš vzťah k viere a spoločne sme navštíviť mnohé zaujímavé miesta.

Naša púť sa začala skoro ráno v nedeľu na autobusovej stanici v Bratislave. Počas tohto dňa sme sa presunuli autobusom na blízke letisko vo Viedni, a odtiaľ lietadlom do Madridu. V Madride sme strávili krátky čas, kedy sme sa posilnili spoločným obedom a tiež duchovne – úvodnou svätú omšu v letiskovej kaplnke. Nasledoval autobusový presun z Madridu do Lisabonu, ktorý bol jeden z najdlhších etáp našej cesty. Na konci dňa, unavení po dlhej ceste, sme sa ubytovali v dočasnom ubytovaní a takmer okamžite zaspali.

Druhý deň sme sa po raňajkách presunuli do nášho týždenného domova, do hotela telocvičňa, ktorý sme zdieľali s približne 400 mladými ľuďmi. Prvým výletom na programe bola návšteva Fatimy, kde sme sa naobedovali a spoločne s ostatnými pútnikmi slávili svätú omšu. Po strate peňaženky nám ju Panna Mária Fatimská pomohla nájsť ju a získať naspäť. Po omši sme si našli čas na osobnú modlitbu, nasledoval krátky oddych, ruženec a po návrate do Lisabonu večera.

Utorok ráno sme sa po raňajkách zúčastnili na medzinárodnom stretnutí Regnum Christi, kde sa zišlo viac ako 4000 mladých ľudí z Regnum Christi. Počas tohto podujatia sme začali zbierať vlajky z rôznych krajín sveta. Poobede sme sa vydali na futbalový štadión v Lisabone a následne navštívili centrum mesta, vrátane jeho hlavného námestia odkiaľ sme sa pešo presunuli na otváraciu svätú omšu Svetových dní mládeže. Tento deň sme ukončili večerou v talianskej pizzerii.

Streda ráno nás privítala so slovenskými katechézami, kde sme sa stretli s ďalšími kamarátmi.. Poobede sme si užili jazdu známou električkou linky č. 28, hoci sme sa nedostali až na jej konečnú stanicu kvôli dopravným obmedzeniam užili sme si  nádherné výhľady a srdečné kývanie od ostatných pútnikov. Po dni plnom zážitkov sme zaspali po zdieľaní a večernej modlitbe.

Štvrtok začal slovenskými katechézami a pokračoval výbornou pizzou na obed. Poobede sme sa vybrali do Parku Tejo, kde sa konal otvárací ceremoniál so svätým Otcom Františkom. Deň sme zakončili s výhľadom na krásny mesiac na promenáde Cais do Sodre.

Piatok bol začiatkom nových dobrodružstiev. Po rannej modlitbe sme sa vybrali na cestu k Torre de Belem, odkiaľ sme sa presunuli na expo povolaní. Tu sme mali vzácnu príležitosť spoznať rôzne rehole a komunity z celého sveta. Po sv. omši a obede sme pokračovali v prechádzkou popod most 25. apríla, a následne sme nastúpili na autobus, ktorý nás zaviedol na krížovú cestu Otec Štefan nám prekladal túto pôsobivú udalosť do slovenčiny, vytvárajúc tak nezabudnuteľný duchovný a umelecký zážitok. 

Naša cesta neskončila, a tak sme sa v sobotu po rannej modlitbe a raňajkách vybrali na výlet k Sanktuáriu de Cristo Rei. Z tohto miesta sme mali nádherný výhľad na rozprestierajúci sa Lisabon. Po obede sme sa dorazili do nášho dočasného útočiska, kde sme sa mohli ochrániť pred horúcim slnkom . slangovo nazývaný hotel komín.. Večer nás očaril zážitok z vigílie so svätým Otcom Františkom, ktorá patrila medzi najkrajšie okamihy našej cesty. 

V noci zo soboty na nedeľu zotrvalo na obrovskom priestranstve 1 500 000 pútnikov. Náš pokojný spánok prerušil nádherný východ slnka, ktorý bol sprevádzaný tónmi DJ-a Padre Guilherme. Medzi mladými ľuďmi prešiel aj pápež a slávil nedeľnú svätú omšu. Následne sme sa presunuli k starému a dobre známemu miestu pod komínom, kde sme si oddýchli a neskôr pokračovali k blízkej stanici metra. Odtiaľ sme sa dostali do nášho hotela telocvičňa,. Po osprchovaní sme sa unavení stretli na spoločnej večeri. Počas nej sme zdieľali dojmy a rozprávali sa o posolstve Svätého Otca Františka, ktoré zaznelo počas Svetových dní.

V pondelok sme začali rannou svätou omšou a raňajkami, po ktorých sme si odniesli naše batožiny do miestnej úschovne. Následne sme sa vybrali k najzápadnejšiemu bodu pevninskej Európy, Cabo da Roca. Tu sme si oddýchli a následne sa osviežili v Atlantickom oceáne na pláži Cascais. Po návrate sme nastúpili na nočný autobus, ktorý nás odviezol z Lisabonu do Madridu.

Po príchode do Madridu sme si uložili batožinu do úschovne a vydali sa na krátku exkurziu po meste. Pozreli sme si Španielske námestie, kráľovský palác so záhradami a ďalšie pamiatky. Záverečnú svätú omšu sme slávili v diecéznom centre Cursillos. Výlet sme ukončili spoločným zdieľaním a vzájomne sa rozlúčili. Už teraz sa tešíme na nadchádzajúcu afterparty v septembri.

A tak sa naša púť skončila, ale zanechala v nás nezabudnuteľné zážitky a spomienky. Boli sme svedkami silného spojenia medzi mladými z rôznych kútov sveta, zdieľali sme radosti aj nástrahy Cesta nám otvorila nové obzory, priblížila nám rôznorodosť kultúr a posilnila náš vzťah s Bohom a s ostatnými. S potešením spomíname na výnimočné okamihy, keď sme počúvali slová svätého Otca Františka a spoločne sme prežívali duchovnú hĺbku Svetových dní mládeže. Každý deň sme objavovali nové miesta, zdieľali sme radosť zo spoločnej modlitby a navzájom sa povzbudzovali na našej ceste viery. A tak sa rozlúčime s Lisabonom, no s našimi srdcami plnými nadšenia a radosti sa už teraz tešíme na ďalšie stretnutia. Dovidenia v jubilejný rok 2025 v Ríme a v roku 2027 v Soule.

Návrat hore